Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Inspirace ve ŠKODA Muzeu

Zdroj ŠKODA AUTO

Inspirace ve ŠKODA Muzeu: Neobyčejné příběhy z historie automobilky

Podzimní série přednášek přibližuje mimořádné momenty historie automobilky ŠKODA AUTO. Výrazné osobnosti a přední historici zprostředkují v sálech ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi silné příběhy a často unikátní informace. Přednášky jsou přístupné bez předchozí rezervace a zdarma.

Podzimní sérií pěti přednášek navazuje ŠKODA Muzeum na oblíbená inspirativní setkání nad zajímavými momenty z historie automobilky ŠKODA AUTO. Přiblíží přelomové okamžiky vývoje značky a seznámí návštěvníky se zajímavými osobnostmi, spojenými s automobily ŠKODA.

„Při výběru témat podzimních podvečerních setkání ve ŠKODA Muzeu jsme vsadili na pestrost, připomeneme různé aspekty historie značky ŠKODA. Těší nás, že můžeme veřejnosti zprostředkovat například setkání s osobnostmi, stojícími za vývojem vozu ŠKODA FAVORIT, ale i méně známé informace o vývoji bezpečnosti či propojení značky Laurin & Klement s letectvím,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi.

První dvě z pěti přednášek podzimního cyklu jsou věnovány vývoji a sportovním úspěchům vozu ŠKODA FAVORIT, debutujícího před 30 lety. Další připomenou osudy Otty Hieronima, české šlechty spjaté se značkou L&K a vývoj crashtestů. 

26. září 2017, od 17:30 hod. - ŠKODA FAVORIT – 30 let legendy

Úvodní přednáška v sále L&K Fórum bude věnována prvnímu sériově vyráběnému vozu mladoboleslavské značky s motorem vpředu a s pohonem předních kol, který se veřejnosti představil v září 1987. V diskusi moderované Lukášem Nachtmannem z Archivu ŠKODA AUTO vystoupí řada výrazných osobností, které stály u zrodu modelu ŠKODA FAVORIT: tehdejší šéfkonstruktér Petr Hrdlička, ředitel PZO Motokov Andrej Barčák, vedoucí vývoje podvozku, motoru a převodovky Jan Nepomucký či vedoucí montáže prototypů Stanislav Cinkl, na komunikaci s italským studiem Nuccia Bertoneho zavzpomíná pamětník Jaroslav Šimek...

10. října, od 17:30 hod. - ŠKODA FAVORIT – MOTORSPORT

Návazná druhá přednáška v sále L&K Fórum je věnovaná úspěchům soutěžního provedení modelu FAVORIT. Pro rok 1993 vypsala mezinárodní automobilová federace FIA nový světový pohár pro vozy s jednou poháněnou nápravou a nepřeplňovaným motorem o objemu do 2000 cm3 . Značka ŠKODA hned v první sezóně Poháru vozů formule 2 dosáhla skvělého druhého místa a v roce 1994 v něm zvítězila. Na tyto a další úspěchy zavzpomíná tehdejší vedoucí oddělení ŠKODA Motorsport Pavel Janeba a jeho hosté.

24. října od 17:30 hod. - Otto Hieronimus (1879-1922)

Významnou osobnost úspěšného závodníka a konstruktéra automobilů i leteckých motorů Otty Hieronima představí ředitel Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, pan Vladimír Handlík. Otto Hieronimus formoval technický vývoj značky Laurin & Klement v letech 1907 – 1910, později s firmou spolupracoval jako konzultant. K jeho největším úspěchům na poli motoristického sportu patřilo v roce 1908 vítězství s vozem L&K typu FC ve třídě a páté místo celkově v závodě Petrohrad – Moskva. Ve stejném roce dosáhl Hieronimus s typem FCS na anglickém autodromu
Brooklands rychlostního rekordu 118,72 km/h, platného pro čtyřválcové vozy o vrtání do 86 mm. Dne 15. dubna 1911 Otto Hieronimus uskutečnil zřejmě první let letadlem na našem území: díky motoru Hiero, vyrobenému v továrně Laurin & Klement, se nad chuchelským závodištěm udržel 2 minuty a 26 sekund. Věhlasného Jana Kašpara tak předběhl o jeden den.

8. listopadu, od 17:30 hod. - Česká šlechta a motorismus

V počátečních fázích vývoje motorismu ještě nebyly motocykly a automobily pro každého, první zákazníci se rekrutovali z vyšších a movitější vrstev společnosti. Zvláštní postavení mezi nimi zaujímala domácí i zahraniční šlechta, která významně napomohla šíření dobrého jména značky Laurin & Klement. Aristokraté nechyběli ani mezi úspěšnými závodníky a akcionáři mladoboleslavské automobilky. Zajímavé informace a unikátní obrazový materiál si pro svoji přednášku připravil Jiří Knížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

22. listopadu, od 17:30 hod. - Vývoj bezpečnosti vozů ŠKODA

Závěrečná z pětice přednášek podzimního cyklu je věnována historii bezpečnosti automobilů, zejména pak vývoji testování pasivní bezpečnosti v Československu a České republice se zaměřením na konstrukci automobilů ŠKODA. Tomuto tématu se bude věnovat expert na slovo vzatý, pan Rudolf Tesárek z crashové laboratoře společnosti ŠKODA AUTO.

Vstup na všechny uvedené přednášky je zdarma. V příslušných sálech ŠKODA Muzea (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav) s dostatečnou kapacitou začínají ve výše uvedených termínech vždy v 17:30 hodin.

Více informací naleznete na http://museum.skoda-auto.cz/.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum