Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
100 let Československa

20. ledna 2018 - zdroj ŠKODA AUTO 

ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice

ŠKODA AUTO si v roce 2018 připomene výrazné momenty své bohaté historie. Se 100letým výročím novodobé české státnosti se v automobilce pojí řada silných příběhů a výrazných osobností. ŠKODA jako československý průkopník inovací, moderních forem propagace i prodeje. Dynamický růst objemu výroby i exportu na nejnáročnější trhy.

Automobily značky ŠKODA a osobnosti s nimi spojené nerozlučně patří k historii našeho státu. Již v roce 1918, době vzniku Československa, byly nejrozšířenějšími automobily na našem území právě vozy z Mladé Boleslavi. I přes určité výkyvy se automobilka ŠKODA na sklonku první republiky opět stala domácí jedničkou s tržním podílem přes 39 % a pozici lídra si udržuje i dnes. ŠKODA patřila k domácím průkopníkům pásové výroby, moderních forem propagace i prodeje, automobily ŠKODA používal v období první republiky prezident Masaryk, spisovatel Čapek, písničkář Hašler i fotbalová reprezentace v čele s kapitánem Pláničkou.

ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice K VIP osobnostem spojeným s vozy ŠKODA patřil první prezident Československa Prof. T. G. Masaryk (na snímku u svého vozu ŠKODA Hispano Suiza), spisovatel Dr. Karel Čapek či přední fotbalový brankář Evropy 30. let, František Plánička.

ŠKODA AUTO si 100leté výročí vzniku Československa připomene řadou aktivit, přičemž sérií tiskových zpráv představí zejména milníky a výrazné osobnosti spojené s inspirativním obdobím první republiky (1918 -1938). Tedy dobou, v níž zažívala silný rozvoj mladá demokracie, nově nabytá svoboda, ale také motorismus, tažený kupředu silným nástupem domácích výrobců. Konečně i první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk používal výhradně vozy českých značek, mezi nimi samozřejmě automobily Laurin & Klement a ŠKODA Hispano-Suiza.

Za první republiky, tedy od 28. října 1918 do 30. září 1938, mělo Československo rozlohu 140 446 km2 a k 1. lednu 1937 (podle úředních odhadů) 15 215 107 obyvatel, žijících v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi. První oficiální soupis motorových vozidel z března 1922 prozrazuje, že z celkových 4928 osobních automobilů připadalo nejvíce (1164 ks, tj. 23,6 %) na značku Laurin & Klement. Ta se již dříve vypracovala na největší podnik svého druhu v rámci rakousko-uherské monarchie a šancí v nově vzniklé Československé republice dokázala naplno využít.

Exportně orientovaná automobilka Laurin & Klement překonala počáteční potíže spojené s hospodářskou stagnací po první světové válce a rozpadem tradičních trhů spojením se silným strategickým partnerem a od roku 1925 nesou její výrobky slavné jméno ŠKODA. V ČSR se počátkem 30. let stala průkopníkem efektivní pásové výroby (20 vozů za osmihodinovou směnu), racionální unifikace sortimentu i moderních obchodních metod. Ze světové hospodářské krize tak vyšla posílena, s novou generací moderně řešených modelových řad ŠKODA POPULAR, RAPID, FAVORIT a SUPERB. V roce 1936 se vrátila na pozici tuzemského lídra, v posledním předválečném roce 1938 její tržní podíl činil 39,2 %, přičemž velmi dynamický růst vykazoval také export na evropské, asijské i zámořské trhy.

ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice Moderní formy propagace napomohly návratu značky ŠKODA na pozici lídra domácího trhu a k výrazným exportním úspěchům v Evropě i zámoří.

K úspěchu automobilce ŠKODA napomohla vkusná, moderně vedená propagace, dobové kampaně zdůrazňovaly mimo jiné sportovní a závodní úspěchy vozů ŠKODA, včetně dálkových jízd. Populární cestovatelé po návratu absolvovali bezpočet veřejných přednášek, spojených s promítáním filmů i profesionálně kolorovaných diapozitivů. Velkoryse pojaté byly také výstavní stánky značky ŠKODA na předních autosalonech - od Prahy přes Paříž, Berlín či Brusel třeba po Johannesburg.

Automobily Laurin & Klement/ŠKODA se staly charakteristickým prostředkem prvorepublikové osobní a nákladní dopravy. Zákazníkům přinášely výhody v podobě vysoké kvality i spolehlivosti, ale také výhodného poměru cena/užitná hodnota. Není proto divu, že se tyto symboly úspěchu, moderní konstrukce a nadčasově elegantního designu staly oblíbenou volbou řady předních osobností první republiky. Po deset let, počínaje květnem 1926, byl šestiválec ŠKODA HispanoSuiza oficiálním vozem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Namátkou připomeňme také sérii ŠKODA POPULAR vicemistrů světa ve fotbale (1934) v čele s kapitánem Františkem Pláničkou. Praktický shodný vůz tehdy zvolil spisovatel Karel Čapek s manželkou, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Kabriolet RAPID používal oblíbený písničkář Karel Hašler, zato světoznámý operní pěvec Pavel Ludikar se rozhodl pro model SUPERB a filmový režisér Jan Alfréd Holman byl hrdým majitelem luxusního kabrioletu ŠKODA 645...

ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice Na přelomu 20. a 30. let se ŠKODA stala tuzemským průkopníkem efektivní pásové výroby a standardizace, vedoucích ke zkvalitnění produkce, lákající ještě atraktivnějším poměrem cena/výkon. 

V následujících měsících si podrobněji připomeneme modelové i obchodní úspěchy automobilky ŠKODA. Tématu motorismu první republiky se bude věnovat i atraktivní mimořádná výstava ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, která bude otevřena u příležitosti založení samostatného Československa. Výročí vzniku novodobé státnosti si automobilka připomene i řadou dalších aktivit, například v oblasti motorsportu.

100 let Československa

100 let Československa.

Foto 1: ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice K VIP osobnostem spojeným s vozy ŠKODA patřil první prezident Československa Prof. T. G. Masaryk (na snímku u svého vozu ŠKODA Hispano Suiza), spisovatel Dr. Karel Čapek či přední fotbalový brankář Evropy 30. let, František Plánička.

Foto 2: ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice Moderní formy propagace napomohly návratu značky ŠKODA na pozici lídra domácího trhu a k výrazným exportním úspěchům v Evropě i zámoří.

Foto 3: ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice Na přelomu 20. a 30. let se ŠKODA stala tuzemským průkopníkem efektivní pásové výroby a standardizace, vedoucích ke zkvalitnění produkce, lákající ještě atraktivnějším poměrem cena/výkon. 


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum